Často kladené otázky

Zde jsme pro vás připravily seznam nejčastěji kladených otázek

Mám zánět, co s tím?

Gynekologický zánět je komplikovaná záležitost, poměrně málo častá, která je velmi často provázána krvácením z rodidel, velmi silnou bolesti v podbřišku, která se velmi často zdůrazňuje při vyprazdňování při stolici, močení a znemožňuje pohlavní styk. Zároveň žena má zvýšenou teplotu. Ženy velmi často zaměňují výtok z rodidel za slovo zánět, což je velmi zavádějící. Gynekologický zánět, jak bylo napsáno výše, si vyžaduje urgentní léčbu antibiotiky, léky proti bolesti, sexuální abstinenci, klidový režim, v nemnoha případech může být žena hospitalizována v nemocnici na gyn. oddělení. Zatímco výtok z rodidel je fyziologická (přirozená) záležitost, protože sliznice ženského genitálu obsahuje množství žláz, které vyměšují hlenovitý sekret. Zároveň je pochva osídlena řadou bakteriálních, virových a kvasinkových kmenů. Ideální situace je, když jsou tyto kmeny v rovnováze a vytvářejí kyselé prostředí v pochvě. Tudíž od doby, kdy žena - dívka začne menstruovat až do přechodu (menopauzy) pociťuje sekreci – „výtok“ z pochvy, který ji chtě nechtě znečistí spodní prádlo. Většinou je tento výtok bělavé – mléčné barvy, v závislosti na hormonálním cyklu (když žena neužívá hormonální antikoncepci) bývá i vodnatý, čirý (v době ovulace). Pokud žena cítí, že tento výtok má jinou barvu než obvykle (žlutavý, zelenavý), zapáchá (rybina, sýrovitý zápach) nebo pálí či svědí, měla by vyhledat svého gynekologa a žádat o vyšetření a léčbu. Ve většině případů postačuje vaginální léčba vkládacími tabletkami po dobu minimálně jednoho týdne, vyjímečně v kombinaci s tabletkami, které žena polyká ústy nebo v kombinaci s léčbou jejího sexuálního partnera – partnerů.

Mohu získat infekci při koupání v bazénu?

Kyselé prostředí pochvy je základní předpoklad pro zachování normálního poševního prostředí. Dojde-li k narušení této rovnováhy, mohou se mikroorganismy, které původně byly v rovnováze a nepůsobily patogenně (tzn. škodlivě) přemnožit a způsobit infekci pochvy a poševního vchodu. To se týká i při pobytu ve vodě – bazén – ačkoli chladná voda naopak nepřispívá k přemnožení patogenních bakterií, ale spíše ke zhoršení situace přispívá chlór ve vodě, či snaha ženy o zabránění problémů (mnohé ženy si zavádějí menstruační tampóny), které ji naopak problémy přivodí. Bude-li si chtít žena protektivně zavádět tampóny do pochvy, raději by si měla v lékárně zakoupit tampóny pro tuto záležitost určené. Pravděpodobnější zdroj nákazy jsou sauny, vířivky, vyhřívané bazény.

Jak poznám, že mám kvasinkovou infekci?

Kvasinková infekce ženského genitálu je provázena nejčastěji velmi úporným svěděním zevního genitálu – tzn. velkých pysků. Velmi zřídka bývá postižena i kůže kolem konečníku. Současně žena pociťuje i výtok – který má charakter bílých hrudek – velmi často v gynekologických ordinacích přirovnáván svým vzhledem k tvarohu a někdy pozoruje otok zevního genitálu. Někdy tento výtok může i chybět. Zároveň pro kvasinkovou infekci je typické, že nezapáchá. Vhodnou léčbou jsou antimykotické léky ve formě vaginálních krémů, tabletek a čípků po dobu min 7 – 10 dní. Velmi vhodnou doplňkovou metodou léčby může být i Wobenzym, dietní opatření, bavlněné prádlo, nepoužívat parfémované intimní vložky, toaletní papír a mužské gely na holení při holení ochlupení na ženském genitále. Projeví-li se příznaky i u muže (zarudnutí žaludu, svědění), postačí antimykotická mast .

Když se mi kvasinkové onemocnění pochvy opakovaně vrací?

Poté je důležité přesné určení kvasinkových kmenů za pomoci mikrobiologického vyšetření. Je možné podávat dlouhodobě perorální (ústy přijímané) antimykotika po dobu i několika měsíců, podání autovakcíny a vyloučení jiných onemocnění, které mykotické infekty provázejí (jakou jsou cukrovka, léky, které ovlivňují imunitu apod.)

Lékař, lékařka mi sdělila, že mám „bakteriální vaginózu“ – co to je?

Ženy pociťují nejčastěji pálení a svědění v pochvě a to, co je nejvíce obtěžuje, je páchnoucí, vodnatý výtok. Je způsobena anaerobními bakteriemi, zatímco lactobacily (nejtypičtější bakterie poševního prostředí) jsou v menšině, a je pro ni typický obraz buněk pod mikroskopem. Je–li žena bez příznaků a tento nález je pouze mikroskopickým, postačí obvykle vaginální léčba. Objeví-li se současně i výše popisované příznaky je na místě léčba perorálními tabletkami – Metronidazolu – jako jsou Entizol, Klion D. Doporučuje se přeléčit i sexuálního partnera, partnery perorální formou Metronidazolu.

Musí být vždy přeléčen můj sexuální partner, když já mám potíže?

Ve většině případů muži žádné potíže nepociťují (při běžných gyn. infekcích). Má–li muž zarudnutí na penise v oblasti žaludu, či svědivé pocity, je na místě uvažovat o mykotické infekci a muži poskytnout léčbu ve formě antimykotických krémů. Zároveň je-li u ženy diagnostikována bakteriální vaginóza či trichomonas vaginalis (u žen se projevuje nejčastěji vodnatým, pěnivým výtokem, žlutozelené barvy, bolestí při pohlavním styku), je muž přeléčen Metronidazolem v perorální formě po dobu 10 dnů. Totéž platí i při diagnostice chlamydie trachomatis, kdy musí být přeléčeni oba partneři, nemluvě o jiných sex. přenosných chorobách jako je například kapavka, která by měla být vždy hlášená jako sexuální přenosná choroba a pacientka i se sexuálním partnerem odeslána na příslušné dermatovenerologické oddělení.

Jak často mám navštěvovat gynekologa?

Nemá-li žena žádné obtíže (nepravidelné krvácení, bolesti, infekce apod.) a není–li sledována pro určité onemocnění gynekologického charakteru (jako jsou myomy na děloze, zákrok na děložním čípku pro předrakovinné změny, změny na děložním čípku apod.), měla by žena určitě navštívit svého registrujícího gynekologa 1x ročně. Ženě jsou vždy odebrány stěry z děložního čípku (prevence předrakovinových změn – jejich zachycení), současně s vyhodnocením těchto stěrů je zhodnocena i přítomnost bakteriálního osídlení v pochvě. Dále je žena pečlivě vyšetřena pohmatem, kdy je zhodnocena velikost dělohy a okolí dělohy. Ultrazvukové vyšetření orgánů malé pánve nepatří stále mezi povinné gynekologické vyšetření a záleží na svědomitosti daného lékaře a jeho zkušenostech v této oblasti.

Kdy je vhodná návštěva u gynekologa?

Dívka, která zatím nezačala sexuálně žít a nemá žádné obtíže, může počkat s první kontrolou u gynekologa před prvním plánovaným pohlavním stykem (rozumí se, že pravidelně menstruuje a nestěžuje si na žádné obtíže typu svědění zevního genitálu, bolesti apod.). Chtěla bych zdůraznit „ před plánovaným“, protože mnohdy po plánovaném bývá pozdě (dívka by měla být alespoň poučena o možnostech antikoncepce). Zároveň má-li dívka kosmetické problémy s akné a je jí doporučeno jejím dermatologem užívání hormonální antikoncepce, je na místě návštěva u gynekologa. Vhodné není zároveň vyšetření po pohlavním styku, zejména je-li u ženy plánován odběr stěrů z děložního čípku (pro přítomnost spermií ve vyšetřovacích vzorcích), neměla by krvácet, měla by si pamatovat datum posledních měsíčků. Zde je třeba zdůraznit, že je důležitý první den posledních měsíčků. Zejména při stanovení stáří těhotenství!

Od kdy mám počítat menstruaci?

Některá žena špiní několik dní, než začne skutečně menstruovat. Za menses je považováno silné krvácení menstruační krví (většinou tmavá, ve sraženinách). Vede-li si žena menstruační kalendář, zaznamená si do kalendáře jako první den menstruace den silného krvácení.

Zapomněla jsem si vzít antikoncepční tabletku, co dělat?

Tato otázka patří mezi velmi časté dotazy a často velmi palčivé. Doporučuji telefonicky tuto skutečnost oznámit gynekologovi a poradit se s ním/ní a pečlivě prostudovat pokyny výrobce uvedené v příbalovém letáčku .

Nepravidelně krvácím, co s tím?

Vždy je nutné tuto skutečnost sdělit svému gynekologovi, který určí, zda je krvácení skutečně nepravidelné a zda je nutné ho léčit. Krvácí-li žena již po přechodu (to znamená, že v době kolem 50 let ustává menstruace a žena nekrvácí déle než jeden rok – potom je toto období považováno za přechod), je tato situace vždy závažná a žena by měla být okamžitě vyšetřena. Toto krvácení neznamená vždy závažnou skutečnost ( velmi často se jedná například o polyp v dutině děložní či přerostlou sliznici v dutině děložní), právě proto by to žena neměla nikdy podceňovat.

Musím nutně po přechodu užívat hormonální substituční léčbu?

Každá žena zvládá toto období jinak. Stejně jako každá žena snáší jinak užívání antikoncepce, těhotenství a dny, kdy menstruuje apod. Každá žena je individuální a proto nelze paušálně doporučovat užívání tzv. „hormonů“ po přechodu. Má-li žena opravdu“ těžké chvíle“ – opakovaně se potí, červená v obličeji, má narušenou psychiku, poté je na místě hormonální substituční léčbu doporučit, zejména vykonává–li žena náročnou práci, kdy se od ní očekává maximální výkon. Některé ženy si vystačí s tzv. fytoestrogeny, které lze volně zakoupit v lékárně.